Imprezy żużlowe w największym mieście Saksonii rozgrywane są dość rzadko – najczęściej raz w roku. Gdyby ktoś wybierał się na imprezę na tamtejszym obiekcie, będącym zabytkiem speedwaya, to warto przeznaczyć dzień na zwiedzanie Lipska.
Z czym lub kim kojarzy się Lipsk?
1. Miejsce, w którym w 1813 roku doszło do Bitwy Narodów – największego starcia podczas Kampanii Napoleońskiej i największej klęski Napoleona. 100 lat później otwarty został największy pomnik w Europie, upamiętniający triumf Cesarstwa Niemieckiego. Pomnik jest tak naprawdę potężną budowlą o wysokości 91 metrów, którą można zwiedzać także w środku. Można wejść na szczyt pomnika (500 schodów), skąd rozciąga się panorama na miasto.
2. Z Kościołem św. Tomasza (Thomaskirche), w którym kantorem przez ponad 20 lat był Jan Sebastian Bach. Wielki kompozytor, na wiele lat po swojej śmierci został zapomniany. Ostatecznie po II WŚ jego szczątki spoczęły w prezbiterium Kościoła św. Tomasza. Przed kościołem w 1903 roku stanął pomnik upamiętniający J. S. Bacha.
3. Ze starym miastem, które zostało w pewnym stopniu odbudowane po II WŚ. Podziwiać dziś można Stary i Nowy Ratusz, wiele kamienic, Starą Giełdę, Pasaż Mädlera – pozostałość po dawnym handlowym Lipsku, Kościół św. Mikołaja.
4. Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, znajdujący się niemalże w centrum miasta. Szczególnie część zwana Gondwanaland jest wyjątkowa, dzięki stworzeniu namiastki lasów tropikalnych z mostami wiszącymi.