Güstrow

Stadion
Nazwa: Speedwaystadion Güstrow
Adres: Plauer Chaussee 4
Tor
Długość: 298 metrów
Szerokość na prostych: 10,5 m
Szerokość na łukach: 12,5 m
Rekord
Piotr Protasiewicz - 56,5 s
(12 sierpnia 2008 r.)

Güstrow, to bardzo urokliwe miasteczko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Można tu zobaczyć robiący dobre wrażenie renesansowy zamek – siedzibę książąt meklemburskich oraz ładną starówkę z interesującym ratuszem oraz potężnym kościołem Pfarrkirche St. Marien. Nieco z boku stoi gotycka kolegiata Güstrower Dom.

Stadion żużlowy znajduje się już poza obszarem zabudowanym miasta, od strony austostrady nr 19, więc nie trzeba jakoś specjalnie kombinować, żeby się tu dostać.

Tutejszy tor jest jedyny w swoim rodzaju – krótki, wąski, z żużlową nawierzchnią. Najbardziej charakterystycznym elementem jest umiejscowienie startu tuż przy wyjściu z drugiego łuku. Po starcie żużlowcy muszą więc przejechać całą prostą, co w dużej mierze powoduje, że tutaj akurat pierwszy tor nie jest żadnym atutem.

Tym, co chyba najbardziej mi się podobało, była wysokość nasypów. Praktycznie z każdego miejsca świetnie ogląda się zawody.

Obiekt dla rozgrywek międzynarodowych odkryła firma One Sport, która organizowała tu finały Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów oraz finały Speedway Euro Championship. Zapewne na potrzeby większych imprez powstała atrakcyjna kryta trybuna na prostej startowej.